03.06.2013

РОДЮЧІСТЬ ҐРУНТІВ НА «АГРО-2013»

Наймасштабнішим виставковим заходом в агропромисловому комплексі України справедливо визначено щорічну Міжнародну агропромислову виставку «Агро», яка охоплює всі сфери сільського господарства: рослинництво, овочівництво, садівництво, тваринництво, ветеринарія, агрохімія, рибне господарство, техніка, альтернативна енергетика та енергозберігаючі ресурси, інноваційні технології та інші. І в цьому році традиційно Мінагрополітики провело XXV Міжнародну агропромислову виставку «Агро-2013» на території Національного комплексу «Експоцентр України», одного з найбільших виставкових центрів.

Державна установа «Інститут охорони ґрунтів України» висвітлювала питання якісного стану ґрунтів України та його динаміки. У цілому, зацікавити й спонукати аграріїв до впровадження заходів із збереження родючості ґрунтів є досить непросто. Досвід роботи ДУ «Держґрунтохорона» показує, що невеликий відсоток аграріїв розуміють значення збереження ґрунтів та їх родючості. Тому привернути увагу землекористувачів до збереження основної властивості ґрунту – родючості, складно. У більшості випадків, негативні зміни у ґрунті відбуваються непомітно для людського ока, тай сам ґрунт, будучи природно-історичним тілом, не «голосить» про ту шкоду, яку йому завдають. Але з плином часу ці зміни починають давати знати про себе, завдаючи збитків аграріям через різке зменшення врожаю. Саме тоді господар поля починає досліджувати причини. Нерідко усунення негативних наслідків вартує на порядок дорожче, ніж вжиття запобіжних заходів, і потребує тривалих заходів. Отже, якщо про це не говорити, якщо не інформувати виробників про можливі наслідки споживацького та нераціонального використання ґрунтів, ми можемо втратити ті родючі чорноземи, якими так хвалиться Україна.

Разом з тим, протягом чотирьох днів роботи «Агро-2013», відвідувачів, які підходили з цікавістю та запитаннями до експозиції ДУ «Держґрунтохорона», було чимало. Найбільший інтерес викликали три двометрові ґрунтові моноліти у циліндрах із оргскла. Така форма представлення ґрунтових монолітів є унікальною і, напевне, вперше з’явлена світу на «Агро-2013». Технічно виконати таку роботу на порядок складніше, ніж за класичною загальноприйнятою формою, але разом з тим забезпечує огляд ґрунтового розрізу у всій його красі по всьому діаметру. Зазвичай для цього використовується древ’яний ящик форми чотирикутної призми з однією заскленою стороною, що дозволяє оглядати лише одну сторону моноліту.

IMG_5015

Крім того, ДУ «Держґрунтохорона» представила результати агрохімічної паспортизації земель сільськогосподарського призначення, зокрема картограми забезпеченості ґрунтів України за вмістом гумусу, рухомого фосфору, обмінного калію і реакції ґрунтового розчину. Відвідувачів цікавило наскільки родючими є ґрунти того регіону, де вони проживають чи мають земельну ділянку. Типове питання фермерів чи дачників: «Як дізнатися про якісний стан ґрунтів моєї ділянки», без відповіді не залишалося, адже саме ДУ «Держґрунтохорона», яка включає 24 філії з 49 річним досвідом роботи агрохімічного обстеження ґрунтів, володіє повною інформацією про родючість ґрунтів України та розробляє рекомендації щодо поліпшення їх якісного стану.

Не меншу увагу приділяли відвідувачі науково-методичній літературі, яка розроблена Інститутом охорони ґрунтів. Зокрема рекомендації щодо вирощування сільськогосподарських культур, їх удобрення, застосування хімічних меліорантів, ґрунтозахисних технологій, монографії та брошури щодо агрохімічного та еколого-агрохімічного стану ґрунтів, оптимізації родючості ґрунтів при вирощуванні сільськогосподарських культур, баланс елементів живлення та інше. Слід відмітити, що найбільший попит мали рекомендації по внесенню добрив під основні сільськогосподарські культури. Скільки і чого треба внести, щоб отримати високий і якісний урожай – це питання, яке цікавить селянина перш за все.

Хочеться вірити, що ті зусилля, які були докладені ДУ «Держґрунтохорона» для участі у виставці і оформленні експозиції, спілкування, яке мали співробітники з відвідувачами, дадуть свій результат. Можливо, це не будуть масштаби країни, але навіть якщо декілька фермерів почнуть звертати свою увагу на збереження родючості ґрунтів, ми вважаємо, що захід вдався.

Прес-центр ДУ “Держґрунтохорона”