02.05.2019

Волинь у пілотному проекті Німецько-Українського агрополітичного діалогу

На територіях Забродівської, Прилісненської та Цуманської об’єднаних територіальних громад збираються втілити субпроект із земельних питань Німецько-Українського агрополітичного діалогу.

Такої домовленості досягнуто під час робочої зустрічі 24 квітня 2019 року з керівником субпроекту Крістофом Гільгеном за участі директора департаменту агропромислового розвитку Юрія Горбенка, директора Волинської філії ДУ «Інститут охорони ґрунтів України» Миколи Зінчука, в.о. начальника ГУ Держгеокадастру Тараса Кантора, помічника народного депутата Ірини Констанкевич – Ореста Маховського та голів ОТГ.

Крістоф Гільген повідомив, що субпроект на Волині збирається реалізовувати, як продовження програми технічної допомоги Федерального міністерства продовольства та сільського господарства (BMEL). Волинь обрана як пілотний регіон.

Німецько-Український агрополітичний діалог в Україні вже 10 років працює у різних галузях. Зокрема, проект співпрацює із Мінагрополітики, службою Держгеокадастру та іншими відомствами в законодавчій сфері. Проект охоплює три головні напрямки: аграрна політика загалом, управління земельними ресурсами та лісівництво.

Субпроект земельних питань, який збираються реалізовувати на Волині, буде охоплювати проведення та організацію семінарів, конференцій, навчань щодо земельних питань. На такі заходи будуть запрошені німецькі та українські експерти, з якими погоджуватимуть наступні кроки. У межах проекту, волинська делегація у складі голів ОТГ та представників аграрних відомств відвідає Німеччину. Головною ціллю даної поїздки є обмін досвідом у сфері землевпорядкування.

Вагомою складовою субпроекту є охорона навколишнього середовища. На Волині безліч торф’яників та болотистих поліських територій. У північній Німеччині переважають такі ж землі. Тому, в межах інформаційних поїздок волинську делегацію ознайомлять із досвідом використання вироблених торфовищ, зокрема з механізмами їх консервації з метою зменшення викидів вуглекислого газу в атмосферу відповідно до вимог Кіоцького протоколу.

Микола Зінчук проінформував, що у 70-80-х роках минулого століття в області було осушено понад 400 тис. гектарів заболочених земель. На сьогодні меліоративні канали потребують відновлення. Подекуди цим займаються орендарі, які господарюють на осушених територіях. Також він повідомив про багаторічні напрацювання українських наукових установ щодо ефективного використання торфовищ та вироблених торфовищ у сільському господарстві, вказав на появу в останні десятиріччя ще однієї категорії осушуваних земель – вигорілі торфовища та заходи з їх відновлення,  розповів про діяльність державної установи «Інституту охорони ґрунтів України», технічні та законодавчі пропозиції щодо охорони ґрунтів, відтворення їх родючості, механізми відшкодування втрат якісних показників ґрунтів на основі агрохімічного паспорта поля, який активно впроваджують в обіг у Волинській області.

Резюмуючи робочу зустріч, директор департаменту Юрій Горбенко відмітив, що важливою складовою втілення субпроекту буде інвентаризація земель,  прозорий аналіз землекористування, залучення фахових наукових установ до вирішення питань екологічного землекористування в області з врахуванням досвіду Німеччини.

За підсумками робочої зустрічі домовлено 13–14 травня 2019 року організувати круглий стіл у Волинській філії ДУ «Держґрунтохорона» за участі німецьких експертів та  фахово обговорити найбільш проблемні питання збереження ґрунтового покриву області та Полісся у цілому,  в тому числі і екологічні.

У червні цього року планується робоча поїздка до Німеччини з метою обміну досвідом.