02.05.2022

Посіви зернових в Україні уражено хворобами

Упродовж третьої декади квітня 2022 року розвиток сільськогосподарських культур проходив в основному за складних агрометеорологічних умов. Прохолодна затяжна весна затримує масове заселення сільськогосподарських культур шкідниками, а також не сприяє значному розвитку хвороб. Про це повідомляє Держпродспоживслужба.

У звітному періоді зниження температури повітря як у нічний так і у денний час несприяли активному перельоту клопа шкідливої черепашки на поля. Клоп шкідлива черепашка перебуває у задовільному фізіологічному стані. В подальшому, за настання стійкої теплої погоди з середньодобовими температурами 12-14 °С, макс. 18-20 °С, варто очікувати активного перельоту фітофага на площі озимих культур. Першими пробуджуються та вилітають на посіви самці, а самиці – пізніше на 5–7 днів, залежно від погоди. Пошкодження клопами рослин у фазі кущіння спричиняє пожовтіння та відмирання центрального листка, на початок виходу рослин в трубку – загибель центрального стебла. Заселення посівів шкідником буде розтягнутим в часі, цьому сприяють різкі коливання температури повітря.

Скрізь має місце захворювання озимих пшениці, ячменю та жита на борошнисту росу, септоріоз, гельмінтоспоріоз, червону-буру, інші плямистості, буру листкову іржу, кореневі гнилі, подекуди ринхоспоріоз, якими охоплено 10-25, макс. 51 та 87% площ (септоріоз, осередки в Кіровоградській та Львівській обл.), уражено 0,5–12% рослин на ранніх добре розвинених посівах. В посівах ярих колосових культур розвитку хвороб невиявлено. Оздоровлюють посіви під час виходу рослин в трубку за інтенсивності ураження плямистостями 1%, септоріозом листя 5% через обприскування відповідними фунгіцидами.

У плодових насадженнях шкодять садові довгоносики, які заселили 3–22% дерев та пошкодили 1–5% бруньок та листокрутки, Сисні шкідники (попелиці, кліщі, листоблішки) повсюдно розвиваються на 5–20% дерев, 3–10% листків.

У господарствах здійснюється постійний фітосанітарний нагляд за посівами сільськогосподарських культур.