26.03.2022

Про спалювання сухої трави

Останніми роками спалювання сухої трави та рослинних залишків набуло масштабних розмірів.

Восени і навесні випалюються трави та очерети, влітку — пожнивні рештки. Через такі дії знищується мікрофлора та фауна верхнього шару ґрунту, гинуть комахи та їх личинки, запилювачі рослин, дощові черв’яки та інші організми, які беруть участь в процесі утворення ґрунту, а також дрібні тварини, птахи та місця їх гніздування. Збіднюється склад трав, оскільки знищується насіння однорічних, дворічних та деяких багаторічних рослин, знищується шар сухої трави, який утримував вологу, перегнивав і створював необхідні умови для існування багатьох рослин, тварин та комах, формував ґрунт. Знижується якість ґрунтів, уміст гумусу, погіршується їх структура, зменшується протиерозійна стійкість.

До того ж спалювання трави ніяк не сприяє підвищенню родючості ґрунтів. Адже висока температура під час горіння знищує ґрунтоутворюючі мікроорганізми, що знаходяться у верхньому шарі ґрунту. За нормальних умов, коли листя чи трава перегниває, необхідні для розвитку рослин речовини повертаються у ґрунт. За згоряння ж утворюється зола, яку всупереч загальноприйнятій думці про її корисність як добрива треба використовувати дуже обережно, щоб не завдати шкоди рослинам. І тому спалювання листя і сухостою щороку призводить до все більшого збіднення ґрунту.

Люди, які палять суху траву, завжди переконані, що цим вони покращують врожайність, але це твердження невірне. Коли спалюється сухостій, то гине вся мікрофлора, яка весною росте. Земляний родючий покрив, на якому спалюють траву, відновлюється лише через 5, а то й 6 років! До того ж в середовище викидаються шкідливі речовини, які шкодять органам дихання.

Відтепер спалювання сухої трави розцінюється як диверсія — злочин, за який можна отримати покарання у вигляді ув’язнення строком від 10 до 15 років або довічне ув’язнення з конфіскацією майна. Відповідні зміни внесено до Кримінального кодексу України 3 березня 2022 року (Спалювання сухої трави прирівняли до диверсії: зловмисникам загрожує 15 років в’язниці).

Найкращим шляхом утилізації опалого листя, трави є компостування. Використовувати компост в якості добрива можна вже через рік після закладки. Його корисні властивості зберігатимуться ще 4 роки. Корисне використання компосту і для прикореневої підкормки дерев і кущів.

Компостування — це не тільки виготовлення якісних добрив з оптимальним співвідношенням елементів живлення, обеззаражене від збудників хвороб та насіння бур’янів, це ще й джерело корисної мікрофлори, яку ми вносимо в ґрунт.