16.12.2021

Семінар «Охорона ґрунтів як ключ до продовольчої безпеки, захисту клімату та збереження біорізноманіття: правові основи та приклади передових практик України та Німеччини»

16 грудня 2021 року відбувся спільний семінар між Міністерством аграрної політики та продовольства України та Товариством з управління та реалізації земель Федеративної Республіки Німеччина (BVVG) в рамках земельного компоненту проєкту «Німецько-український агрополітичний діалог» (APD) на тему «Охорона ґрунтів як ключ до продовольчої безпеки, захисту клімату та збереження біорізноманіття: правові основи та приклади передових практик України та Німеччини». Захід відбувався німецькою мовою із синхронним перекладом на українську мову.

Зі вступним словом на семінарі виступив заступник Міністра аграрної політики та продовольства України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Тарас Дзьоба.

Німецькі експерти під час заходу представили законодавчу базу та окремі заходи щодо запобігання погіршенню якості ґрунтів, а також приклади належної практики, особливо в контексті використання сільськогосподарських земель.

В якості експерта від України на семінарі виступив т.в.о. генерального директора ДУ «Держґрунтохорона» Юрій Зайцев з презентацією на тему «Поточний стан охорони ґрунтів та перспективи розвитку».

На вирішення всіх питань, пов’язаних із збереженням ґрунтів, Міністерство аграрної політики та продовольства спрямовує діяльність Інституту охорони ґрунтів України, який на сьогодні є єдиною установою, що представляє державну агрохімічну службу країни. 23 філії, які територіально знаходяться в кожній області України, здійснюють цільове суцільне агрохімічне обстеження ґрунтів на землях сільськогосподарських угідь.

З 2016 по 2020 рік інститутом обстежено близько 10 млн гектарів земель сільськогосподарського призначення, відібрано 1,3 млн ґрунтових зразків, виконано більше 4 млн лабораторних аналізів, виготовлено 360 тис. агрохімічних паспортів. ДУ «Держґрунтохорона» це єдина в державі установа, яка виконує такий обсяг робіт.

Держава як гарант збереження та охорони ґрунтів, які є загальнонаціональним багатством України, а також кожен землекористувач повинні усвідомити, що ґрунти — це основа продовольчої безпеки держави; вони є умовно відновлювальним ресурсом і потребують захисту та відповідних заходів для відновлення їх родючості; превентивні заходи щодо охорони і збереження ґрунтів значно дешевші, ніж їх відновлення.