29.04.2022

Україна – світовий гарант продовольчої безпеки

В ефірі національного марафону UAразом перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький розповів, що у зв’язку з російською агресією проти України, виникла гостра необхідність змінити підходи до гарантів продовольчої безпеки, яким є Україна. Адже у світі є багато країн, які залежать від імпорту сільськогосподарської продукції.

Як зазначив Тарас Висоцький: «Україна – світовий лідер-експортер продовольства». Продукцію нашої держави імпортує Європа, Близький Схід та Азія.

Україна належимо до п’ятірки найбільших експортерів сільськогосподарської продукції. Для країн Близького Сходу, Північної Африки та Південно-Східної Азії питання поставок нашої продукції є питанням життя чи голоду. У цих країнах резервів здебільшого вистачає лише на 2–3 місяці споживання. «У нас війна триває понад два місяці. Резерви завершуються, а українські порти досі заблоковані», – зауважив Тарас Висоцький.

Поки що немає побудованих міжнародних гарантів, щоб це продовольство системно постачалося. Потрібні механізми, які б могли гарантувати безпеку країнам-експортерам, а також можливість транспортування продукції, не допускаючи будь-яких блокувань портів та затримок із експортом продукції. Варто відзначити, що наша держава в рік годує, крім свого населення, ще близько 400 млн людей. Основна маса цих людей може зіткнутися з голодом.

Як зазначив перший заступник Міністра здорожчання продукції спричиняє перевезення агропродукції залізницею або автотранспортом. Оскільки нині, щоб доставити продукцію, наприклад через порти Польщі, треба долати відстань в три–чотири рази довшу. Здорожчання логістики спричиняє здорожчання продукції відповідно. Світові ціни на сільськогосподарську продукцію зросли подекуди до 30%.

Оскільки країни, які імпортують нашу продукцію, мають здебільшого невисокий рівень добробуту населення для них, окрім того, що продукції фізично стає менше, вона ще й менш доступна через збільшення цін.

«Україна чітко зазначила на міжнародній арені, що не зупиняє експорт та не блокує його. Усе, що не потрібно нам для внутрішнього споживання, ми готові далі постачати. Більше того, за нашою ініціативою зараз відкриваються нові пункти пропуску, нові термінали, нові потужності на західному кордоні, щоб цей експорт збільшити. Ми хочемо виконати всі зобов’язання перед нашими партнерами, які за останні роки сформувалися, і яких ми ніколи не підводили», – підсумував Тарас Висоцький.