26.04.2022

Як Україна та її міжнародні партнери вийдуть з експортної кризи?

Українські прогнози експорту сільськогосподарської продукції у 2022 році будуть значно скромнішими через агресію Росії, порівняно з експортом 2021 року. Про це повідомляє Forbes.

Минулого року український експорт становив $27,7 млрд, тоді як прогноз на цей рік – лише $15,1 млрд. Тільки цей тимчасовий збій у звичайному експорті харчових продуктів з України еквівалентний втраті 4% пшениці, 9% кукурудзи та майже 30% експорту соняшникової олії у всьому світі.

Важливе значення для експорту мав водний транспорт, зокрема морський, який доставляв з України близько 90% сільськогосподарської продукції. Зараз морські порти України заблоковані, експорт також. Також заблоковано наземний транзит через Білорусь та Росію. Поки що всі поточні потоки підтримуються країнами ЄС або транзитом через них до інших портів.

За підтримки Уряду України, бізнесу та країн-партнерів зараз активно працюють над логістикою для забезпечення стабільних експортних маршрутів та митного оформлення товарів, а також перевірок товарів. Також український уряд нещодавно створив Координаційну раду з сільськогосподарської логістики для моніторингу та сприяння вирішенню логістичних питань, щоб забезпечити виконання українським бізнесом усіх своїх можливих контрактних експортних зобов’язань.

Також Міністерство аграрної політики та продовольства України веде переговори з європейськими партнерами про фінансову допомогу українським фермерам. На наші потреби відреагували низка країн-членів ЄС: Польща прискорює прикордонні процедури та транспортує українську продукцію, G7 повністю підтримує створення Україною нових ланцюгів поставок, а Австрія нещодавно зняла обмеження для українських перевізників – щоб українські вантажі перевезення через Австрію тепер можливе без будь-яких дозволів, що разом із обмеженнями, знятими раніше Словаччиною та Італією, дозволяє Україні безперешкодно постачати нашу сільськогосподарську продукцію в Італію та італійські морські порти.

Усі прикордонні країни відреагували на проблему експорту зерна з України до третіх країн і або значно спростили процедури перевезення вантажів, або активно над цим працюють. Зокрема, ліберальні умови для українських перевізників запровадили Румунія, Словаччина, Угорщина, Литва, Латвія, Естонія, а також Італія, Туреччина, Болгарія, Грузія, Данія, Греція та нещодавно Австрія.

Україна високо цінує будь-яку підтримку міжнародної спільноти, бізнесу, волонтерів і всіх, хто зараз з нами. У цьому контексті наш Уряд і народ робить все можливе, щоб зменшити негативний вплив війни проти України на світ у продовольчому плані та залишатися гарантом продовольчої безпеки світу.