06.11.2014

На Івано-Франківщині відкрили перший в Україні завод з виробництва біогазу

На Івано-Франківщині, у селі Копанки Калуського району, відбулося відкриття першого в Україні заводу із виробництва біогазу, який запустила ТзОВ «Даноша». Технологія біозаводу – отримання енергії із свинячого гною з одночасним поліпшенням цього гною до стану цінного органічного добрива. Біогазова установка – це великий резервуар, у якому без доступу кисню бродить органічна маса – розкладається послід свиней та органічні рештки з полів (солома). У процесі бродіння у біореакторах (ферментаторах) виділяється газ. Його вловлюють і відводять на газовий двигун, який виробляє електрику і тепло. Дегазовану біомасу розділяють на суху і рідку фракції. Остання закачується у резервуар зі свіжим гноєм і знову бере участь у його ферментації. Суха ж частина, уже фактично перегній, складається, щоб навесні удобрити поля.

Це виробництво має низку переваг. По-перше, це зменшення неприємного запаху рідкого гною свиней. Гній одразу йде в переробку. По-друге, це істотне зменшення шкоди від перегнивання відходів просто неба. Рідкі стоки не забруднюватимуть ґрунти чи води. По-третє, в результаті переробки отримується чисте органічне добриво, яке природно відновлюватиме родючість полів. Технологія передбачає, що кінцева біомаса буде цілком чистою як від паразитів та хвороботворних мікроорганізмів, так і від насіння бур’янів.

У цій важливій справі певний внесок є і фахівців Івано-Франківської філії ДУ «Держґрунтохорона», які неодноразово проводили аналізи свинячого гною –  сировини для біозаводу.